Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu

Arama motoru optimizasyonu diğer bir ifadeyle SEO (Search Engine Optimization) web sitelerinin arama motorlarında arandıklarında üst sıralara çıkılması için yapılan bir takım işlemler olarak tanımlanabilir. Arama motoru optimizasyonu site içi ve site dışı olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Arama motoru optimizasyonunda temel amaç internet sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlamaktır. Bu sayede sitelerde yer alan bilgi, hizmet ve satışların daha fazla kişiye ulaştırılması sağlanmaktadır. SEO da ayrıca siteler doğal yollar ile popülerlik kazanmakta ve böylece Google da sıralama artışı yaşanmaktadır. İnternet reklamcılığı için prestij sağlanmakta ve yüksek gelir elde edilerek kaliteli pazarlama stratijileri sağlanmaktadır. Çoğu insan anahtar kelimeler için arama motorlarını kullandıkları zaman ilk çıkan sayfalara göz atmakta ve birçoğu sadece birinci sayfada yer alan ilk veya ikinci siteleri ziyaret etmektedirler. Bu nedenle web sitelerinizi arama motoru optimizasyonun uyguladığı yöntemleri kullanarak ilk sıralara yerleştirmelisiniz. Hedef kitlenize ulaşmanız bu yöntemle daha rahat olacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

SEO yöntemleri uygulamak internet siteniz için çeşitli avantajlar kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sitenizin popülerlik kazanmasının en etkili yolu intenet sitenize arama motoru optimizasyonu uygulamaktır. Peki, arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır? Gelin bu sorunun cevabını birlikte keşfedelim.

SEO için öncelikli olarak yapmanız gereken internet siteniz ne ile ilgili olursa olsun sitenize uygun içerik hazırlamaktır. Web sitenize daha çok ziyaretçi akışı sağlamak ve gelen ziyaretçileri sitenizde uzun süre vakit geçirmelerini sağlamak uygun içerikler sayesinde olmaktadır. İçerik hazırlarken en dikkat etmeniz gereken nokta metinlerin orijinal ve özgün olmasıdır. Başka sitelerden yapacağınız metin kopyalama işlemi web sitenize hiçbir yarar sağlamayacaktır. Bu nedenle içerikleriniz kaliteli, anlaşılır ve okuyucuyu tatmin eden metinlerden oluşmalıdır. Sitenizin konusu ile alakalı içerikler de bu noktada önem teşkil etmektedir. Özgün ve orijinal içerikleri hazırladıktan sonra onları güncel tutmak arama motoru optimizasyonu uygulamaları için önemlidir. Hazırlayacağınız yeni makaleler ile web siteniz daha fazla ziyaretçi çekecek ayrıca sitede yer alan içerikleri arşivleme görevi olan “botlar” da memnun kalacaktır. Çünkü bu botlar arşivleyecek yeni içerikler bulmuş olacaklardır. Güncellemeler ile sitenizin içeriğine katkı sağlamış olacak ve botlar sitenizi yeniden arşivleyeceklerdir. İçerik hazırlarken anahtar kelimelerin kullanılması da önemli noktalar arasında yer almaktadır. Anahtar kelimeleri kullanmadan önce insanların arama motorlarında hangi kelimeleri arattıklarını içeren bir ön hazırlık yapmanız sizler için daha yararlı içerikler oluşturmanız için gereklidir.

Anahtar kelimelerin yer aldığı alan adların web siteniz için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlem zorlu bir süreç olsada arama motoru optimizasyonu için gerekli bir işlemdir. Sitenizin konusu ile alakalı isimler almanız SEO açısından yararlı bir işlem olacaktır. URL seçimlerinizde de hem insanların hem de arama motorlarında bulunan botlar tarafından okunulur ve anlaşılır olmasına dikkat edin.

Web sitesini doğru kodlar kullanarak kodlamalısınız. Başlık için gereken etiketlerden (H1, H2, H3, H4, H5, H6) H1 etiketini yazının başlık kısmı için, H2 etiketini ise yazı içerisinde oluşturacağınız alt başlıklar için kullanmanız gerekmektedir. Metin içerisinde vurgulamak istediğiniz yerleri koyu bir şekilde belirtmek botların ilgisini çekecektir. Botla metin içerisinde kalın olarak belirtilen yerleri diğer alanlar göre daha fazla dikkate almaktadır.

Gerçekleştireceğiniz tüm süreçleri bir gün de olmasını beklememelisiniz. Arama motoru optimizasyonu için gerekenleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde sonuç almaya başlayacağınızı unutmayın.