Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

Dijital Ajans Nedir ?

Dijital Ajans Nedir ?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının yaygınlaşması ile çeşitli terimler yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu terimlerden biri de dijital ajans kavramıdır. Peki, dijital ajans nedir? Dijital ajans sanal ortamlarda firma ve markalar için kapsamlı hizmet veren yapılar olarak tanımlanabilir. Hizmetler içerisinde web tasarım, kurumsal firma veya markalar için içerik oluşturma, pazarlama, sosyal medya danışmanlığı, mobil pazarlama ve arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgili yapılan çalışmalar yer almaktadır. Dijital ajansların çalışmalarında önemli nokta yaratıcılık olarak gösterilebilir. Reklamı yapılan ürün ya da hizmetlerin geniş hedef kitlere ulaşmasını sağlamak dijital ajansların temel amaçları arasında yer almaktadır. Dijital ortamlarda yer alma fikri her marka ve firma için günümüzde zorunlu hale gelmeye başlamıştır. Sosyal medya mecralarında kullanıcıların çok vakit geçirmesi bunun sonucunda da televizyon, radyo ya da gazete gibi geleneksel medyanın kişilere ulaşmada yetersiz kalmaları nedeni ile firma ve markalar dijital dünyaya yönelmiş ve dijital ajanslar sektörde kalıcı olarak kalmaya başlamışlardır.

Dijital ajansların müşterileri için gerçekleştirmeleri gereken ana amaçlar arasında pazarlanacak ürünlerin satışını ve bilinirliğini arttırmak, markaların devamlılığını sağlamak ve ürünlerde olduğu gibi markalarında hedef kitle tarafından bilinirliğini pekiştirmek yer almaktadır. Dijital ajanslarda klasik ajanslarda olduğu gibi müşteri memnuniyeti odaklı çalışmayı prensip haline getirmektedirler. Hedef kitleye en iyi şekilde ulaşarak ürün ve hizmetleri kişilere tanıtmayı amaçlamaktadırlar. Bu amaçla yola çıkan dijital ajanslar, öncelikli olarak ürün ve hizmetler için ön araştırma yapmakta, ürünlerin sektördeki mevcut durumlarını belirlemekte, bilinirlik oranları ile ilgilenmekte ve marka değerlerini araştırmaktadırlar. Böylelikle firma ve markalar için doğru ve yaratıcı stratejiler geliştirmektedirler ve ürün ve hizmetlerin hedef kitleye ulaşmasında firma ve markalara yardımcı olmaktadırlar.

Doğru Dijital Ajans Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Firma ya da marka olarak dijital sektörde sağlam bir şekilde yer edinmek istiyorsanız dijital ajanslardan yardım olmanız gerekebilir. Bu noktada doğru dijital ajans seçimi nasıl olmalıdır sorusunu düşünebilirsiniz. Sizlere vereceğimiz tavsiyelerimize uyarak bu sorunun cevabını öğrenebileceksiniz. Bir dijital ajans ile çalışmak istiyorsanı öncelikli olarak raporlama ve takibinin dijital ajans tarafından nasıl yapıldığına dair bilgileri edinmelisiniz. Ajans tarafından yapılacak çalışmaların analizlerinin belirlenen bir panel üzerinden takip edilmesi ve sizler için günlük ya da haftalık hazırlanacak olan raporlama işlemi işlerinizin takibi için önem teşkil etmektedir. Raporlama dışında, dijital ajansların kurumsal yapıları, ulaşılabilirlikleri de dikkat etmeniz gereken noktalar arasında yer almaktadır. Dijital ajansların hazırladıkları yol plan ve haritaları sektörünüzde büyümeniz için önemlidir. Hazırlanan bu plan ve haritalar ile nelere ihtiyacın olduğu göz önüne serilir ve ona göre geliştirmeler yapılır. Böylelikle sektör içerisinde büyümenizde artış yaşanır. SEO, sosyal medya danışmanlığı, pazarlama ve mobil pazarlama hizmetler, dijital ajanslar tarafından tek elden karşılanmakta ve tüm bu işlemler için farklı ajanslara gitmenize gerek kalmamaktadır. Böylelikle tüm işlem ve hizmetler için tek bir sorumlu ile karşılaşacaksınız. Bu noktadan hareketle dijital ajanslarla çalışmak hem daha yararlı hem de daha kolay bir yol olarak gösterilebilir.