Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

HTML ve CSS

HTML ve CSS

Sizlere bu yazımızda HTML ve CSS kavramlarını açıklayacağız. Birçok kişinin yabancı olduğu bu iki kavramı daha anlaşılır bir halde okuyucularımıza sunmayı amaçlamaktayız. Gelin bu iki kavramı öğrenmeye çalışalım.

HTML Nedir?

HTML (Hypertext Markup Language) diğer bir ifade ile zengin metin biçimlendirme dili, internet üzerinden yayın yapılabilecek sayfalar oluşturmak için kullanılan sistemdir. HTML ile belgelerin birbirlerine nasıl bağlanması gerektiği ve bu belgeler içerisinde yer alan metin ve görsellerin nereye yerleştirilmesi gerektiği belirlenmektedir. Bu durum için etiket (tag) denilen kod sistemleri kullanılmaktadır. HTML için proglama dili demek yanlış bir tanım olacaktır. Çünkü programa dilleri bir çok prosedür ve açıklamalardan oluşmakta ve dış bir veriye ulaşımı amaçlamaktadır. Ancak HTML, verinin kendisidir ve bu verilerin içerisine yerleştirilen tag sayesinde belgelerin, tarayıcı tarafından nasıl işlenmesi gerektiğinin anlaşılması sağlanmaktadır. Daha kolay anlaşılması için şu örneği verebiliriz. Bir editörün ya da yazarın metinlerini baskıya götürmeden, internet ortamında yayınlaması HTML sayesinde olmaktadır. Hazırlanan belgeler okuyan kişilerin tarayıcısında yazan kişinin istediği gibi görülmektedir. Geleneksel yayıncılıktan farklı olarak hazırlanan metinler HTML sayesinde basılmaz, okuyucu tarafından internet siteleri aracılığı ile ziyaret edilir. Daha önce bahsettiğimiz etiketler (tag) HTML için önem teşkil etmektedir. HTML etiketlerinin hepsi ve başlama etiketleri “<” ve “>” işaretlerinin arasına yazılmaktadır. Bitirme kodları da "" arasında bulunmaktadır. Bu işaretlerin eksik yazılması, internet sitenizin görüntüsünün olumsuz yönde etkilenmesine neden olur.

CSS Nedir?

CSS (Cascading Style Sheets) yani basamaklı stil sayfası, HTML ile yapılamayan birçok şeyi yapma imkanı sağlamaktadır. Sayfa içerisinde bulunan tüm ögeleri ya da bir kısmını, renk, boyut, arkaplan resmi ve sayfalardaki konumları CSS sayesinde tanımlanabilir. Ayrıca CSS için öğrenilmesi kolay dillerdendir diyebiliriz. CSS öğrenmek için öncelikli olarak bir HTML bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirtmemizde fayda var. Çünkü, CSS içerisinde yer alan kodları HTML bilginiz olmadan kullanmanız zor olacaktır. CSS teknik olarak bakıldığında HTML’in eksik kalan yerlerinde bizlere yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda büyük bir sayfa hazırlanırken zamandan tasarruf sağlamaktadır. CSS kuralları temel olarak 3 bölümden oluşur. Bu kuralı şu şekilde gösterebiliriz; seçici {özellik:değer}. Seçici olarak HTML ögesinin ismi, kimliği ve sınıfı kullanılmaktadır. Özellik kısmında ise 120 tane belirli olan maddeler kullanılmaktadır. Değer kısmında ise her özelliğin kendisine göre aldığı değerler kullanılmaktadır. Örneğin, a{font-size:12pt} ve span{font-size:10px; font-color:blue;} CSS kuralını daha iyi anlamanız için örnek olarak verilebilir. CSS kuralları yazılışında kelimeler arasında boşluk bırakmanızın hiçbir öneminin olmadığını belirtebiliriz.