Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

İçerik Yönetim Sistemi Nedir ?

İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir

İnternetin hayatımıza girmesi ve hızla gelişmesi ile birlikte birçok uygulama ve sistem de hayatımızda yer edinmeye başlamıştır. Yeni sistemler içerisine örnek olarak içerik yönetim sistemi diğer bir ifade ile content management system (CMS) gösterilebilir. İçerik yönetim sistemi ile birlikte kod bilgisi olmayan kişiler işlevsel internet siteleri kurmaya ve yönetmeye başladılar. Böylelikle internet dünyası içerisinde birçok web sitesinin yer alması sağlanmış oldu.

İçerik yönetim sistemi nedir sorusuna daha ayrıntılı bir cevap verebiliriz. İçerik yönetim sistemi ile sitenize içerik hazırlamak ve yayınlamak, kategori, menü ve sayfalar oluşturmak kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu yönetim sistemini kullanmanız için herhangi bir kod bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Bu yönü ile internet sitenizi yönetmekte sizlere avantaj sağlamakta olduğunu belirtebiliriz.

İçerik yönetim sistemi kullanılmasına karar verilmeden önce dikkat edilmesi gereken bir takım maddeler bulunmaktadır. Maddeleri şu şekilde sıralamamız mümkündür. İçerik yönetim sistemi eklenebilecek olan tüm yazılım özelliklerine uygun olmalıdır. Güvenlik ayarlarının iyi ve hızlı çalışması gerekmektedir. Kullanıcı ara yüzünde kolaylıkla değişiklikler yapılabilinmelidir. İçerik yönetim sistemi kullanım kolaylığı sağlamalıdır. Birçok dil özelliğine sahip olması gerekmektedir. Yedekleme özelliğine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hazırlanmak istenen raporlar içerik yönetim sistemi sayesinde düzenlenebilmelidir.

İçerik yönetim sistemini neden tercih etmeniz gerektiğini de şu şekilde açıklayabiliriz. İçerik yönetim sistemi ile kullanıcılar arasındaki iletişim artmaktadır. Daha kolay rapor yazma imkanı sağlamaktadır. Kolay kullanım özelliği ile veri depolama ve veri alma işlemleriniz kolaylaşmaktadır. Ayrıca kullanıcı, detayları rahatlıkla kontrol etme özelliğine sahip olduğu için istediği bilgileri görüntüleme ve düzenleyebilme imkanı da yakalamaktadır.

İçerik yönetim sistemi kullanmak istemeyen kişiler, özgün ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek yazılım firmaları ile anlaşarak kendilerine özgü içerik yönetim sistemi yazdırabilirler.