Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

Mobil Uygulama Nedir

Mobil Uygulama Nedir

eknolojinin hayatımıza kazandırdığı en büyük gelişim olarak akıllı telefonları gösterebiliriz. Yediden yetmişe günümüzde her insanın elinde bir akıllı telefon ya da tablet görmemek neredeyse imkansız bir hale geldi. Durum böyle olunca da dijital dünya içerisinde yer alan firmalar ya da markalar, mobil uygulamaların ne kadar önemli olduğunu fark etmeye başladı. Peki tam olarak mobil uygulama nedir, ne işe yarar? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte keşfedelim.

Mobil uygulama genel olarak şu şekilde tanımlanmaktadır. Akıllı telefon ve tablet gibi hemen hemen herkesin yanından ayırmadığı cihazlara uyumlu özel olarak kodlanan ve tasarlanan yazılımlara mobil uygulama denmektedir. Mobil uygulama sayesinde bilgisayarınıza ihtiyaç duymadan cep telefonunuzdan ya da tabletinizden tüm işlerinizi yapabilir hale gelmektesiniz. Ayrıca, her türlü yazılımın mobil cihazlara uygun olarak uyarlanabildiğini bu noktada belirtebiliriz. Hazırlanan uygulamanın Apple ürünlerinde çalışmasını istiyorsanız IOS tabanlı, android işletim sistemine sahip cihazlara uygun olmasını istiyorsanız da android tabanlı olarak geliştirilmekte olduğunu belirtebiliriz. İyi güzel anlatıyorsun da mobil uygulamanın avantajları nedir dediğinizi duyar gibiyiz. Biz de tam olarak bu konudan bahsedecektik. İşte mobil uygulamanın avantajları.

Mobil Uygulamanın Avantajları

Mobil uygulamanın avantajlarını firma, marka ve kişilere yönelik olarak gerçekleştiğini söyleyebiliriz. mobil uygulama hayatımızı kolylaştırmada bizlere yardımcı olmaktadır. Örneğin, mobil cihazınıza indireceğiniz sosyal medya platformları ile sürekli olarak sosyal medya takiplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, mobil haber uygulamalarını da indirerek tüm dünya olaylarını yakından takip edebilirsiniz. Mobil e- mail uygulamaları özellikle iş dünyasında yer alan insanlar için kullanım kolaylığı sunmaktadır. Bu mobil uygulama sayesinde tüm e- maillerinizi bir araya toplayabilir ve kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bilmediğiniz bir yere gittiniz ve yolunuzu mu kaybettiniz? Hiç üzülmeyin mobil uygulama içerisinde yer alan navigasyon uygulamasını mobil cihazınıza indirerek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz. Bu noktada şu bilgiyi paylaşabiliriz; mobil uygulamalar, bir internet sitesine oranla daha az veri harcadığı için kotalı internet kullanıcıları için avantaj sağlamaktadır. Mobil uygulamanın aynı zamanda marka ve firmalara da avantaj sağlamakta olduğundan bahsetmiştik. Biraz da bu avantajlardan bahsedelim.

Marka veya firmalar ürünlerini ve hizmetlerini sadece web siteleri aracılığı ile değil mobil uygulamalar ile tanıtma imkanı yakalamaktadırlar. Mobil cihazların herkesin yanında olması nedeni ile firma ve markalar her daim müşterilerinin yakınında olmaktadırlar. Ayrıca, mobil uygulamaya sahip olan firma ve markalar teknolojiyi takip eden bir işletme olarak görülmekte bu sayede prestij kazanmaktadır. Aynı zamanda sektör içerisinde yer alan diğer firmalardan bir adım öne geçmiş olmaktadırlar. Mobil uygulamanın avantajları arasında yer alan diğer bir konu ise bir uygulama ile milyonlarca insana ulaşmak olarak gösterilebilir.