Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

SEO uyumlu makale yazmada en önemli adım anahtar kelimelerin doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Anahtar kelimeler ve türevleri kullanmak önemlidir. Örneğin araba, otomobil, araç gibi türevleri kesin kullanılmalıdır. Araç kiralama, otomobil kiralama da diğer örnekler olarak verilebilir. Makale içeriklerinin anlamlı olmasının nedeni, Google’ın içeriğin okuyucular için faydalı olup olmamasını anlaması için uyguladığı kurallara uygun olmasını gerektirmesidir. Bu nedenle hem yazım hem de anlam açısından makaleler düzgün olmalıdır. Özgün içerikler üretmek Google botlarına yakalanmamak için önemlidir. Bu nedenle kullanılan cümleler kendilerine has olmalıdır. Eğer özgün makaleler yazılmazsa Google’ da üst sıralara çıkmak bir hayal olarak kalabilir. Özgün makale yazmaya gereken önemin verilmesi alt sıralarda yer almak istemeyen herkes için önem teşkil etmelidir. İyi bir araştırma yapıldıktan sonra makale yazımına başlamak bu noktada önemlidir. Sadece makale yazarak üst sıralarda yer almanın mümkün olmayacağı bilincinde olunmalıdır. Site içi optimizasyonlar yaparak, makalelerin de desteği ile Google’da üst sıralarda yer alma şansı artmaktadır. Başlık, açıklama ayarları ve URL yapınızın ayarlanması site içi optimizasyonlardır. Bu gibi optimizasyonlarla arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz. Açıklama ve başlık kısmı makale ile uyumlu olmadığı takdirde, arama yapan kişiler siteye tıklamaktan vazgeçebilir. Bu neden ile makale ne kadar iyi olursa olsun başlık ve açıklama kısmının maksimum düzeyde karşılanması gerekmektedir. Anahtar kelimelerde yazının içeriğinde sık sık bulunmalıdır.

SEO Uyumlu Makale Yazımında Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Başlık seçimi makale için önem taşımaktadır. Bu nedenle başlık seçimine gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Başlık anahtar kelimeyi içermelidir. Başlığa birden fazla anahtar kelime yazılabilir ama başlık 70 karakteri geçmemelidir. Örneğin SEO uyumlu makale nedir? Nasıl yazılır? SEO uyumlu içerik nasıl yazılır?
  • Anahtar kelimeler yazı içerisinde sıklıkla kullanılmalıdır. Giriş paragrafında sıklıkla anahtar kelime kullanılabilir. Özellikle ilk 50 kelimede anahtar kullanımı önemlidir. Ancak yazının devamında da bu kelimelerin kullanılmasına gereken önemin verilmesi gerekmektedir. Google altındaki bantlar önemli anahtar kelime onlar (anahtar kelimeler adwords anahtar kelime planlayıcıdan bakılır.)

  • Yazı içerisinde alt başlık yazman SEO uyumlu makale yazımında dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. 2 veya 3 tane altbaşlık yazılabilir. Örneğin, web sitesinin içerik avantajları nedir? Ve websitesinde kaliteli içeriklerinin avantajları gibi.

  • Yazıda maddeleme , okunabilirlik, özgünlük önemlidir. Makale için görsel ve video seçmeye önem verilmelidir. Görseller için google ingilizce kısmına bakılabilir. Aşina olunmayan görsellerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Görsellerin adlandırılması SEO uyumlu makale yazımında dikkat edilmesi gerekenler arasında gösterilebilir. Örneğin görseller, SEO uyumlu makale diye adlandırılır ama görsel adları uzun tutulmalıdır.

  • URL kısmında da anahtar kelimelerin geçirilmesi önemlidir. Ancak çok uzun yazılmamalıdır. URL ayarı yapıldığında site URL’inden sonra rakam yerine kategori ve makale adı verilir.