Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal Medya Nedir

Sosyal medya nedir sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren ve yaşamımızın büyük bir çoğunluğunu kaplayan sosyal medya her yaştan insanın kullandığı bir iletişim kanalı olarak tanımlanabilir. Sosyal medya kullanıcıları sosyal çevrelerini genişletmek, bilgi edinmek veya var olan bilgilerini ve deneyimlerini paylaşmak ve boş vakitlerini değerlendirmek için çeşitli sosyal medya platformlarını kullanmaktadırlar. Sosyal medyanın insan hayatında bu kadar büyük bir yer kazanmasıni farkeden firma ve markalar da daha geniş kitlelere ulaşmak ve marka bilinirliklerini artırmak için sosyal medyanın gücünden yararlanmaya başlamışlardır. Pazarlama amaçlı kullanılan sosyal medya ile firma ve markalar, müşteri bağlılığı sağlamakta ve aynı zamanda müşterileri ile daha kolay bir şekilde iletişime geçmektedirler. Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Youtube ve bloglar kullanılan sosyal medya mecralarına örnek olarak gösterilebilir.

Değişen ve gelişen pazarlama dünyası içerisinde kendilerine yer edinmek isteyen firma ve markaların sosyak medya platformlarını kullanmaları kaçınılmaz bir gerçek olarak gösterilebilir. Radyo, televizyon, gazete ve dergi gibi geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerine geçen sosyal medya platformları ile pazarlama sektöründe yer alan kişilerin bu kanalları pazarlama aracı olarak kullanmalarına olanak sağlamıştır. Pazarlama sektörü içerisinde kullanılan sosyal medya mecraları ile firma ve markalar, marka bilinirliklerini artırmakta, rakipleri hakkında bilgi sahibi olmakta ve müşterileri ile anında iletişim kurma gibi birçok avantaja sahip olmuşlardır.

Pazarlama ve Sosyal Medya

Pazarlama ve sosyal medya arasındaki ilişki gün geçtikçe artmaktadır. Sosyal medya mecralarının insanlar arasında yaygınlaşması bu durumun en büyük nedeni olarak gösterilebilir. Pazarlama sektöründe yer alan kişilerin öncelikli olarak önem verdiği konu müşterileri ile zaman ve mekan sıkıntısı yaşamadan iletişim kurmaktır. Bu iletişimi sağlamak için sosyal medya mecraları en etkili yöntem olarak gösterilebilir. Ayrıca geleneksel pazarlama araçlarına göre maliyet açısından daha uygun olan sosyal medya platformları, pazarlama sektörü için kullanılan iletişim yöntemleri arasında yer almaktadırlar. Büyük şirketlerden yerel işletmelere kadar hemen hemen her sektör ürün ve hizmetlerini tanıtmak için sosyal medya kanallarını kullanmaktadırlar.

Gazete, televizyon ve dergi gibi geleneksel pazarlama yöntemlerinden farklı olarak sosyal medya pazarlaması ile kullanıcılar ve firmalar arasında iletişim kurmak daha kolaydır. Geleneksel pazarlama araçları iletişim yönünden tek taraflı kalmaktadırlar. Ancak, sosyal medya pazarlaması ile müşteri ve firmalar karşılıklı olarak diyalog kurabilmektedirler. Sosyal medya ile birlikte kişiler markalar ve hizmetler hakkında olumlu ya da olumsuz yorumlarını özgürce dile getirebilmektedirler. Böylelikle firma ve markalar, hedef kitlenin isteklerini veya şikayetlerini anında karşılama imkanı bulmakta ve mevcut müşterilerini memnun etme ya da yeni müşteriler kazanmaktadırlar. Sosyal medya yönetimlerinin uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmesi firma ve markaların yararına olacaktır. Sosyal medyanın sadece olumlu yönlerinin değil aynı zamanda olumsuz yönlerininde olduğu unutulmamalıdır.