Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

UI ve UX Nedir ?

UI ve UX Nedir

İnternetin gelişmesi, sektör olarak da birçok yeni uzmanlık alanının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu alanların başında UI ve UX gelmektedir. Peki UI ve UX nedir? UI (user interface) yani kullanıcı arayüzü, UX (user experience) ise kullanıcı deneyimi olarak tanımlanmaktadır. Kullanıcı deneyimi (UX) genel olarak bakıldığında kullanıcı arayüzünü (UI) kapsayan bir alan olarak görülmektedir. Son yıllara bakıldığında UX ve UI kavramları çoğu tasarımcı tarafından ünvan olarak kullanılmaktadır. Bu iki kavramı tam olarak açıklayarak aklınızda oluşan soru işaretlerini gidereceğiz merak etmeyin.

UI yani kullanıcı arayüzü, internet sitelerinde bulunan butonlar, grid yapısı, renkler ve boşluklar gibi grafiklerden oluşan görsel tasarımlar olarak açıklanabilir. Kullanıcıların internet sitelerinde rahatça vakit geçirmek uzun süre kalmalarını sağlamak için UI kullanıcı arayüzü gerekmektedir.

UX yani kullanıcı deneyimi ise yapılan bir işlemi basit ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek ve sizlere daha iyi bir deneyim yaşatmayı amaçlamaktadır. Görünüşten çok hissedilene önem verilmektedir. UX için grafik tasarım önemli bir durumdur. İnsanların daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlamaya çalışan UX kullanıcı deneyimi tasarımcısı bu nedenle psikoloji, sosyoloji ve antropoloji gibi farklı alanlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. UX tasarımcısı, sadece site içerisindeki deneyimi değil aynı zamanda bir ürün satışı gerçekleşiyorsa ürünün teslimatına kadar geçen her süreci düşünerek çalışmalıdır.

UI ve UX Arasındaki Farklar

UI ve UX arasındaki farklar çeşitlilik göstermektedir. Bu farklılıklardan bahsetmeden önce bu iki kavramın birbirlerinden ayrı olarak düşünülmemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu açıklamadan sonra gelin UI ve UX arasındaki farkları öğrenelim.

UI tasarımcısı siteye konulacak olan bir butonun rengi, şekli ve siteye olan uyumluluğu ile ilgilenirken, UX tasarımcısı hazırlanan bu butonların site içerisinde nereye konulursa kullanıcılar açısından daha kullanışlı olacağını belirler.

Kullanıcı arayüzü tasarımcısı (UI) müşterilerin istekleri doğrultusunda hareket ederken, kullanıcı deneyimi tasarımcısı (UX) kullanıcıların isteklerini göz önünde bulundurarak çalışır.

UX tasarımcısı, UI tasarımcısının aksine kullanıcın ürünle ilgili karşılaşabileceği sorunları düşünür ve bu sorunlara uygun çözümler üretir.

Kullanıcı arayüzü tasarımcısı (UI) daha somut çalışırken, kullanıcı deneyimi tasarımcısı (UX) daha soyut olarak çalışmaktadır.