Oğuz Yılmaz | Logo

İstanbul, Türkiye Fark yaratmayı sevenlere. web tasarım, web yazılım, front-end, php, css, conding, life

Yazılım Geliştirme Modelleri Nelerdir?

Yazılım Geliştirme Modelleri Nelerdir

Yazılım geliştirme modelleri firmaların kendi stratejilerine göre farklı farklı uygulanabilmektedir. Genel olarak bakıldığında her yazılım geliştirmeci işlerini kaliteli, doğru ve eksiksiz yerine getirmeye önem vermektedir. Bu nedenle de takım çalışmasına ve iş bölümüne ağırlık verilmektedir. Yazılım geliştirme için iş bölümünü genel hatları ile şu şekilde açıklamak mümkündür.

Geliştirilecek olan yazılım için önceden geniş ve kapsamlı bir araştırma yapılmakta ve rapor haline getirilmektedir. Yazılım sonucunda ortaya çıkacak olan programın görsel tasarımı yapılmaktadır. Program için ürün gerçekleştirimi yapılmaktadır. Hazırlanan programın çalışabilirliği kontrol edilmektedir. Son olarak da programın bakımı yapılmaktadır. Sıraladığımız bu iş bölümü süreci daha önce de belirttiğimiz gibi firmadan firmaya farklılık göstermektedir. Ancak, her firmada amaç grift programını eksiksiz ve ve planlı bir süreç sonucunda ortaya çıkarmaktır.

Bu süreçler için kullanılan yazılım geliştirme modelleri nelerdir sorusunu beş kategori içerisinde açıklamak mümkündür. Bu modeller; Waterfall, Spiral, V-Shape, Iterative, Agile Development olarak gösterilebilir. Bu modelleri yazımızın devamında kısaca açıklamaktayız.

  1. Waterfall

Yazılım geliştirme modelleri arasında yer alan Waterfall, uzun süreli ve büyük projeler için kullanılan bir yöntem değildir. Yöntemin esnek olmaması kullanılmamasının nedeni olarak gösterilebilir. Bu uygulama basit ve kolay işler için kullanılmaktadır. Ayrıca, Waterfall uygulaması ardışık olarak yapılmaktadır.

  1. Spiral

Riskleri ortadan kaldırmak için Spiral yazılım geliştirme yöntemi kullanılmaktadır. Bu uygulamada yazılım birden fazla iterasyona ayrılmakta ve her iterasyonda ayrı bir risk analizi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca her iterasyon için ayrı ayrı çıktı elde edilmektedir. Bu açıdan bakıldığında maliyet açısından yüksek bir uygulama olarak değerlendirilmektedir.

  1. V-Shape

V- Shape yazılım geliştirme modeli genel olarak bakıldığında Waterfall modeline benzemektedir. Ancak, test işlemi uygulamasına sahip olması yönüyle Waterfall modelinden ayrılmaktadır. Test işlemi belgeleme süreci ile birlikte başlamaktadır. Ayrıca V-Shape modeli ile ileriye dönük test yapılabilmektedir.

  1. Iterative

Hataların önceden bulmaya yarayan Iterative yazılım geliştirme modeli, programın geliştirme süreçlerinin verimliliğini arttırmaktadır. Program birçok parçaya bölünerek kontrol edilebilmektedir. İlk iterasyon tamamlandıktan sonra, programın küçük bir örneği çıkmaktadır

  1. Agile development

Agile Development yazılım geliştirme modelinde yazılımcı faktörü ön planda tutularak çalışılmaktadır. Programın gelişmesi boyunca geri bildirimler tarafından beslenilmektedir.